'ספרי תמה תמימה' מתארח בכינוס הבינלאומי בקנדה, מונטריאול, בנושא: הקהילות הספרדיות, הצפון אפריקאיות והמזרח תיכוניות בצפון אמריקה
30 באוגוסט 2015
'ספרי תמה תמימה' בפסטיבל תימנה, ראש העין
3 בנובמבר 2015
Show all

סיפורן של קהילות מרוקו, עיראק ותימן. מפגש סופרות באטלנטה

ב15 לאוקטובר 2015 התארחו שלוש סופרות ישראליות במפגש מרתק באטלנטה. טלי בראל אסנין, סופרת בעצמה, שכתבה את 'גשרים של זכוכית' אירחה והנחתה את הערב בהשתתפות רויטל שירי הורביץ שכתבה את 'בת עיראק', ימית ארמבריסטר שכתבה את 'אישה מרוקאית אחת' ושרית גרדוול שכתבה את 'ספרי תמה תמימה'.

מדבריה של טלי בראל אסנין על הערב: באמצע אוקטובר אירחתי בעירי את חברות היענטס רויטל שירי-הורוביץ, ימית ארמבריסטר ושרית גרדוול, לערב מיוחד שעסק בקהילות היהודיות בעיראק, מרוקו ותימן סביב העלייה הגדולה לארץ ישראל. כידוע, רויטל כתבה את 'בת עיראק' (לאחריו פרסמה את 'להתראות בקרוב'), ימית כתבה את 'אישה מרוקאית אחת' (לאחריו פרסמה את 'בין מצרים לכנען'), ושרית כתבה את 'ספרי תמה תמימה'. שלושתן מתגוררות בארצות הברית. הן הגיעו אלי ליומיים, התארחו בביתי, ויחד הרמנו ערב חגיגי ומרשים ב-Jcc, בהשתתפות קרוב למאה איש. ציונית פתאל קופווסר, עם ספרה 'תמונות שעל הקיר' היתה אמנם רחוקה גיאוגרפית, אך תרמה לידע שלי בשיחה טלפונית ממושכת ופורה. תודה ציונית! הזכרתי בערב את ספרך והודיתי על עזרתך.
הערב חולק לשלושה חלקים כרונולוגיים: החיים בקהילות ההן לפני העזיבה, העלייה וסיבותיה, והקליטה בארץ. בחודש שקדם למפגש ישבתי וקראת את ספריהן של רויטל, ימית ושרית, וספרים עלילתיים נוספים, כמו גם חומר תיעודי רב. למדתי כל-כך הרבה שקשה לתאר. איזה כייף היה לצלול פנימה לתוך ספריהן של השלוש, ולהרחיב את ידיעותי בקריאה נרחבת נוספת בתחום שהיו לי בו חסכים (למרות שאני נשואה ל'חצי' טריפוליטאי). תוך כדי ההכנות לערב, הסתבר לי שהאירוע הוא סופר אקטואלי מבחינת סדר היום הציבורי ומשתלב נפלא עם חוק חדש שהתקבל בכנסת לפני כשנה – חוק 'יום לציון היציאה והגירוש של היהודים מארצות ערב ומאיראן' (ציונית כתבה עליו פוסט לאחרונה). סוף סוף נעשה תיקון כלשהו לטובת 'המיליון שנשכח' (אליאבא דה אלי עמיר).
הקהל היה נפלא, מעורב, מרותק. רויטל, ימית ושרית היו נהדרות, וקיבלנו תגובות נפלאות לאחר הערב ! ומה היתה המחמאה הכי גדולה? רבים מהנוכחים שמוצאם ממדינות ערב, כתבו או צלצלו ואמרו שכבר למחרת האירוע הם התקשרו להוריהם או לדודיהם, וביקשו לשמוע עוד על שורשיהם. זה גירה אותם לדעת יותר. מסתבר שרבים לא יודעים מספיק (החצי טריפוליטאי שלי קורא בימים אלה את 'בנגאזי ברגן-בלזן) . זה, בעיני, היה הערך המוסף של כל הערב הזה.

Brochure & Books1 פאנל3סופרות אנחנו עם הספרים טלי בראל אסנין ימית אטלנטה פאנל3 פתיחה רויטל אטלנטה רועי שושן מציג שרית אטלנטה